Ucisk dysku na nerw

Jeżeli chodzi o problemy z dyskiem, to dosyć częstym objawem jest ucisk dysku na nerw, któremu towarzyszy ostry ból, często niedopuszczający do normalnego funkcjonowania. Choroba związana z uciskiem dysku na nerw to dyskopatia i może występować u osób w każdym wieku, a do zagrożeń związanych i jej występowaniem można zaliczyć siedzący tryb życia i brak ruchu. Aby leczyć ucisk dysku na nerw niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja.

Kancelaria adwokacka Zbigniew Roman – adwokat rodzinny z Warszawy prowadzący sprawy karne i spadkowe, alimenty, rozwód.

Dysk jest bardzo ważnym elementem budowy naszego ciała i pełni rolę amortyzacji przeciążeń występujących w kręgosłupie, więc jak można się domyśleć, jego uraz może być fatalny w skutkach. Z biegiem lat, jak i również z nieodpowiednim trybem życia sprężystość dysków się zmniejsza i są coraz bardziej narażone na uszkodzenia. Ich urazom może towarzyszyć wiele przyczyn, między innymi wspomniany wyżej brak ruchu i siedzący tryb życia, ale również sporty siłowe i wyczynowe, bez odpowiedniego przygotowania mogą doprowadzać do tego typu uszkodzeń. Dyskopatię można wyczuć dopiero wtedy, gdy kręgosłup ma ograniczoną ruchomość, a w przypadku, gdy odczuwalny jest już ból oznacza, że nastąpiło odkształcenie, bądź też rozerwanie dysku. Dlatego też w przypadku ucisku dysku na nerw ważne jest, aby odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

Dyskopatia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest najczęstszym urazem, do którego może dojść podczas nagłego szarpnięcia na przykład podczas wypadku i odczuwalne jest jako promieniujący ból w dolnym odcinku kręgosłupa. Nieleczona dyskopatia może przynieść fatalne skutki, a w przypadku gdy fragment dysku zaczyna uciskać na korzenie nerwowe, dochodzi do obrzęków odczuwalnych silnym i rwącym bólem, a w zaawansowanej fazie może spowodować ona zaburzenia w ukrwieniu skutkującego zaburzeniami czucia, niedowładem kończyn bądź też osłabieniem siły nerwowej. Dlatego też przy dyskopatii ważne jest to, aby szybko podjąć leczenie, które najczęściej rozpoczyna się od stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz odpoczynku, bez przeciążania kręgosłupa. Leki pomagają w leczeniu ostrego bólu występującej podczas dyskopatii, natomiast później potrzebna jest rehabilitacja. Najlepiej więc wybrać się do fizjoterapeuty, który indywidualnie dostosowuje ćwiczenia do konkretnego pacjenta.

Ćwiczenia muszą być wykonywane starannie i powinny być odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę, ponieważ źle dobrane ćwiczenia mogą narobić więcej szkód niż pożytku. W niektórych przypadkach, gdy leki i rehabilitacja nie przyniosą rezultatów, konieczna jest operacja, która jest brana pod uwagę w przypadku, gdy występują objawy ucisku dysku na nerw rdzenia kręgowego. Jednak w większości przypadków odpowiednie leczenie pod okiem fizjoterapeuty i rehabilitacje są wystarczające do wyleczenia dolegliwości.

Podobne wpisy