Rwa udowa rehabilitacja

Rwa udowa, również jak i rwa kulszowa jest dolegliwością wymagającą rehabilitacji. W wyniku tego objawu odczuwalny jest ból, może występować również zaburzenie czucia, poprzez promieniowanie i drętwienie kończyny, powodując niedowład kończyny i ograniczenie siły mięśni. Obrzęk rwy udowej odczuwalny jest na długości uda, na jego przedniej części, wzdłuż której przebiega ten nerw. W zależności od mocy i stopnia ucisku na nerwy ból początkowo ma silny przebieg, praktycznie uniemożliwiający ruch. Jeśli przebieg rwy udowej jest łagodny, można odczuć lekki ból oraz stany drętwienia, a podczas postępowania urazu będzie się nasilał, a ostatecznie również może przerodzić się w mocny przebieg rwy udowej.

Jeżeli chodzi o przyczyny rwy udowej, to możemy zaliczyć do niej chorobę krążka międzykręgowego, zwanego również dyskopatią, a także wszelkiego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe dysku, więzadeł oraz stawów międzykręgowych. Innego rodzaju przyczynami mogą być również guzy, choroby zakaźne bądź też procesy zapalne oraz infekcyjne.

Do najbardziej charakterystycznych objawów rwy udowej zaliczamy ból w dolnej części pleców promieniujący w stronę uda. Skutki możemy odczuć również po drętwieniu nóg, osłabieniu mięśniowym a nawet zaburzeniami czucia. Natomiast mięśnie przykręgosłupowe są bardziej napięte i sztywne, a także skrzywienie boczne lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Jeśli chodzi o leczenie rwy udowej, to stosowana jest rehabilitacja, uzależniona od przyczyn i zaawansowania rwy udowej. Jednak jeśli chodzi o rwa udowa rehabilitacja, to pomaga ona w przeważnej większości wypadków. Stosowane są bowiem różnego typu terapie manualne, kinezyterapii, terapii funkcjonalnej oraz rehabilitacji stabilizacyjnej. A w przypadku zaawansowanej rwy udowej skuteczna jest również fizykoterapia oraz farmakologia. Ważne jest to, aby niezależnie od stosowanej metody, słuchać się zaleceń specjalisty oraz z należytą starannością wykonywać wszystkie ćwiczenia wykonywane podczas rehabilitacji.

W niektórych przypadkach, gdy zabiegi rehabilitacyjne nie przynoszą pożądanych efektów lub uszkodzony został układ neurologiczny pacjenta, konieczne jest wykonanie operacji kręgosłupa.

Po przejściu rehabilitacji należy pamiętać o pewnych zasadach, które należy przestrzegać w codziennym funkcjonowaniu, aby uniknąć ryzyka ponownego powrotu rwy udowej. Należy bowiem unikać dźwigania ciężkich rzeczy, w szczególności dźwigania z wyprostowanych nóg, a także unikać nieodpowiednich pozycji siedzących. Należy również systematycznie ćwiczyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz brzuch w celu wzmocnienia pozycji kręgosłupa. Dbając o te czynności można w znacznym stopniu ograniczyć możliwość wystąpienia ponownego urazu.

Podobne wpisy