Jak wyleczyłem rwę kulszową

Rwa kulszowa może przysporzyć naprawdę sporo problemów, a mogą wywołać ją normalne czynności wykonane w nieodpowiedni sposób. Czynności takie jak zerwanie się z miejsca, nagły ruch, bądź też potknięcie, może doprowadzić do ostrego bólu w plecach. W przypadku, gdy skutkiem jest rwa kulszowa, nieskuteczne mogą okazać się nawet najmocniejsze specyfiki przeciwbólowe.

Zacznijmy od samego zdefiniowania pojęcia rwy kulszowej. Nerw kulszowy zaczyna się u splotu krzyżowego i biegnie przez całą długość nogi. Rwa kulszowa związana jest z uciskiem na ten nerw. Objawem rwy kulszowej może być również ucisk na nerwy rdzeniowe, na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w tym miejscu występuje najczęściej kłujący, dosyć ostry ból. Tak więc do głównych objawów należy ostry ból, nasilający się przy ruchu oraz w nocy i może występować on na długości całego nerwu kulszowego, czyli o pośladka, aż po samą stopę. Jest to bowiem najdłuższy nerw w ciele człowieka.

Ucisk na nerw kulszowy może spowodowany być między innymi :

  • wszelkiego rodzaju zwyrodnieniem w obrębie kręgosłupa, jak i obrzękiem korzonka nerwowego,
  • wypadnięcie krążka międzykręgowego, czy też zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych,
  • skrzywieniem kręgosłupa,
  • nieprawidłowa budowa miednicy,
  • często wywołana jest ona poprzez różnego typu stany zapalne, nowotwory, cukrzycę, jak i dyskopatię.

Jaki jest więc sposób na poradzenie sobie z bólem pleców i rwą kulszową?

Otóż przede wszystkim należy się nie nadwyrężać, a wręcz wskazane jest leżenie na twardym łóżku. Nawet lekarz, w takim wypadku wam to zaleci, a dodatkowo przepisze też odpowiednie leki przeciwbólowe, uspokajające, bądź nasenne, w kwestii gdy ostry ból powoduje kłopoty z snem. Takie leczenie, w zależności od konkretnego organizmu, trwa do dziesięciu dni. Po tym okresie zazwyczaj ból mija, więc warto wybrać się wtedy na prześwietlenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Najlepiej takie badanie wykonać gdy ból ustąpi, co daje dokładniejszy efekt i możliwość swobodnego poruszania się.

Po wyleczeniu się z bólu ważna jest również profilaktyka. Aby uchronić się przed następnymi atakami bólu, warto przejść zabiegi rehabilitacyjne oraz fizjoterapię. Należy też zapobiegać gwałtownym ruchom, biegania, skłonów czy obrotów. Pamiętajmy, że nagłe szybkie ruchy mogą doprowadzić do powrotu rwy kulszowej. Należy również pamiętać o prostych zasadach związanych z dźwiganiem przedmiotów, warto pracować nogami, niż dźwigać plecami, a także przy wykonywaniu czynności należy pamiętać, aby równo rozkładać masę na obie części ciała.

Aby odpowiednio dbać o kręgosłup, należy systematycznie wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne, wzmacniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa, wraz z mięśniami brzucha.

Podobne wpisy